Príďte a objavte naše vinárstvo
Nie ste prihlásený, prihlásiť sa
Košík

9. ročník výberovej súťaže do Národného salónu vín Slovenskej republiky 2014

V dňoch 23.-24. júna 2014 Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku uskutočnil 9. ročník výberovej súťaže Národný salón vín Slovenskej republiky 2014. Cieľom tejto jedinečnej vinárskej súťaže je vybrať 100 najlepších slovenských vín pre ročník 2014/2015 a predstaviť ich ako laickej, tak i odbornej verejnosti.

9. ročník sa niesol v znamení významných zmien v hodnotení vín. Organizátori upustili od dvoch paralelných komisíí a víno hodnotila iba jedna komisia. Tá však mala väčší počet členov a rôznorodejšie zloženie. Učíme sa z usporiadania medzinárodných súťaží vín, ak takáto rôznorodá komisia dospeje k spoločnému rozhodnutiu a udeleniu najvyššieho ocenenia, ide o komplexný pohľad na víno, nielen na jeho technologickú úroveň.

K takýmto zmenám je možné pristúpiť aj preto, lebo kvalita slovenských vín je na veľmi vysokej úrovni a za ostatné roky sa do súťaže hlásia iba vína najvyššej kvality.

V minulom roku bolo prvých sto vín ohodnotených na viac ako 86 bodov a druhá stovka nezískala menej ako 84 bodov. Aj z dôvodu nízkeho bodového rozdielu medzi vínami sa ustúpilo od dvoch komisií, ktoré vlastne priemerovaním dvoch výsledkov zužovali rozdiel medzi vínami.

Dvojstupňový postup nominácie do salónu ostáva nezmenený. Vína najprv musia získať viac ako 84 bodov na jednej z nominačných výstav a po splnení ďalších kritérií sa môžu prihlásiť na súťaž Národná salón vín slovenskej republiky. Na 20 nominačných súťažiach, ktoré sa konajú vo všetkých vinohradníckych oblastiach Slovenska sa prihlásilo 8 854 vín, z toho 3 668 vín získalo viacv ako 84 bodov a tým aj právo nominovať sa do Národného salónu vín. Prihlásených do súťaže a spĺňajúcich kritériá aj čo sa týka objemového množstva je 472 vzoriek vína od 56 vinárov. Je to oproti predposlednému ročníku viac o 42 prihlásených vín. 

Ročník 2013 môžeme označiť za mimoriadne náročný na starostlivosť o vinič a hrozno. Ročník prajúci predovšetkým modrým odrodám, ktoré mnohí vinári premenili nie na červené, ale stále rastúcej popularite sa tešiace ružové vína. Tento rok sa ich nominoval rekordný počet 40 vzoriek. V ostatných kategóriách to bolo 166 vzoriek vína biele tiché suché. 65 vzoriek vína biele polosuché a polosladké, 42 vzoriek vína prírodne sladké, 21 vzoriek vína šumivé, 10 vzoriek vína tokajské, 118 vzoriek vína červené tiché suché, 10 vzoriek vína tiché červené polosuché a polosladké.

Počas doterajších ôsmych rokov existencie navštívilo Národný salón vín slovenskej republiky vyše 50 000 návštevníkov. Národný salón vín Slovenskej republiky sa stal ukazovateľom kvality nielen slovenských vín a vinárov, ale aj celého slovenského vinohradníckeho regiónu. V súčasnosti máte možnosť celoročne ochutnať 100 najlepších slovenských vín Národného salónu vín slovenskej republiky v  Pezinskom zámku alebo v Apponyiho paláci v Bratislave. Tu si ich môžu všetci návštevníci ochutnať, vypočuť si odborný výklad o slovenských vínach a samozrejme sa tu dajú vína aj zakúpiť. 

 

Späť na blogy
SANVIN s.r.o., Štetinova 7, 811 06 Bratislava, sanvin@sanvin.sk
Prevádzka Okoč: Vinohradská 19, 930 28 Okoč, kosar@sanvin.sk